Medytacja – uzupełnienie

Podczas wchodzenia w stan medytacji – zwłaszcza początkujący – bardzo często zarzucają praktykę doświadczając reakcji, których wcześniej nie kojarzyli z tym stanem.

Omówię te najczęściej spotykane.
1. Podczas zmiany częstotliwości pracy mózgu (relaks i wejście w zmieniony stan świadomości, czyli pierwszą fazę medytacji) możesz odczuć asymetryczność ciała lub kończyn. Asymetryczność ta objawiać się może brakiem czucia w ciele; nie czujesz rąk, nóg lub części tułowia. Czujesz jak któraś część ciała – albo całe ciało – unosi się w powietrzu.

2. Twoje ciało jest bardzo ciężkie, nie jesteś w stanie unieść do góry głowy czy kończyn.

3. Twój oddech staje się ledwo dostrzegalny, albo bardzo przyspieszony, płytki – odczuwasz wtedy lęk albo strach.
Jest to reakcja naszego umysłu na coś, czego nie zna. Sensacje te przechodzą z chwilą gdy uspokoisz myśli i wyregulujesz oddech. Skup się na oddychaniu.

4. Serce bije jak oszalałe.
Kiedy uspokoisz myśli i oddech, serce się uspokoi.

5. Myśli kłębią się jak oszalałe.
Pozwól im przepływać, stań się obserwatorem, nie podejmuj myślenia. Po czasie uspokoją się, gdy skupisz uwagę na oddechu.

Oddech jest podstawą naszego istnienia. Każda emocja czy uczucie odzwierciedla się innym rytmem oddychania. Sprawdź jak oddychasz, gdy jesteś zdenerwowany, boisz się, jesteś radosny, gdy złościsz się, jesteś wściekły.
Każdy stan emocjonalny czy uczuciowy objawi się rytmem oddychania i myślami, które napływają do umysłu. Medytacja służy uregulowaniu tych spraw, wpływa na nasz oddech, na nasze uczucia i emocje, na nasz stan zdrowia.

Fabryka snów - sztuka śnienia, bajki terapeutyczne, rozwój