Jak działa nasz mózg?
Będzie to ogólne wprowadzenie, które da Ci jako takie pojęcie o działaniu naszego biologicznego komputera, a co za tym idzie, może okazać się dużą pomocą w programowaniu go tak, żeby przynosił ci wymierne korzyści w szkole, pracy i wszędzie tam, gdzie tego naprawdę będziesz potrzebować.
Bardziej szczegółowe informacje na temat budowy i działania mózgu znajdziesz w podręcznikach medycznych. Na nasze potrzeby wystarcza opis bardzo ogólny, nie doszukuj się więc naukowego objaśnienia tego zagadnienia.
Mózg dorosłego człowieka w czasie czuwania pulsuje z częstotliwością około 20 cykli na sekundę, czyli na częstotliwości 20 Hz. Podczas snu częstotliwość ta zostaje obniżona nawet poniżej 4 Hz.
W momencie urodzenia obie półkule mózgowe – prawa i lewa – są czyste i od tej chwili rozpoczynamy gromadzenie doświadczeń. Lewa półkula gromadzi doświadczenia obiektywne: kontroluje mowę, czytanie, pisanie, zajmuje się analizą i logiką. Lewa półkula rozumie tylko dosłowne znaczenie słów. Prawą półkulą posługujemy się przy rozpoznawaniu twarzy, odczytując rysy jako całość. Posługuje się i doskonale rozumie język przenośni. Odpowiada za muzykalność, uzdolnienia plastyczne, seks i produkowanie snów – zdobywa doświadczenia subiektywne.
Między siódmym a czternastym rokiem życia zaczynamy rozwijać naszą inteligencję. Właściwą drogą powinno być rozwijanie używania obu półkul mózgowych, lecz właśnie w tym czasie zaczyna się intensywne rozwijanie lewej półkuli. Około 90% ludzkości używa i rozwija tylko zmysły biologiczne – chcemy więcej widzieć, więcej słyszeć, więcej czuć – nazywać zaobserwowane zjawiska, przyklejać etykiety, segregować i klasyfikować. A przecież motorem naszego działania w pierwszym rzędzie jest wyobraźnia a potem logiczne wyjaśnianie twórczych obrazów, powstałych w naszym umyśle. Nawet ta strona powstała najpierw w umyśle jej właściciela, którą następnie przetworzył i nadał taką formę, jaką obecnie odbieramy naszym zmysłem wzroku.
Poziomy świadomości
Wyobraźnia i wizualizacja to narzędzia najczęściej używane przez dzieci, artystów, wynalazców i…geniuszy. Decyzja, której półkuli będziemy używać, podejmowana jest więc w okresie między siódmym a czternastym rokiem życia. Jest to czas charakteryzujący się częstotliwością fal mózgowych równą 10 cyklom na sekundę, wspólną dla obu półkul mózgowych – prawej i lewej.
Dochodząc do pełnego rozwoju umysłowego mamy nasz biologiczny komputer wypełniony „programami” logicznego i analitycznego myślenia, przetwarzania niezmiernej ilości napływających do nas informacji i doskonale wyszkoloną lewą półkulę mózgową, ale czujemy się pogubieni, zestresowani i coraz trudniej jest nam utrzymać koncentrację na jednej myśli. A przecież proces myślenia to nie tylko logika i analiza, ale również marzenia, wizualizacja, wyobraźnia.
Najbardziej optymalnym wymiarem dla wykorzystania obu półkul i procesów myślowych jest częstotliwość 10 Hz. Tak więc wymiar alfa mieści się między 7 Hz a 14 Hz, na który muszą funkcjonować obie półkule – prawa i lewa – jest to bowiem poziom, na którym krzyżują się funkcje obu półkul. Aby wejść na ten poziom musimy cofnąć się i przypomnieć sobie, jak funkcjonowaliśmy jako dzieci. Przykładem może być rozlane na stole mleko, które w wyobraźni dziecka zamienia się w olbrzymie morze, pełne pirackich okrętów a sukienki mamy we wspaniałe szaty królewskie.
Poziomy świadomości:
• Poziom beta – jest to zakres częstotliwości od 20 do 14 Hz. Powyżej 20 Hz zaczyna się nadmierne pobudzenie nerwowe i stres.
• Poziom alfa – jest to zakres częstotliwości wahającej się od 14 do 7 Hz, kiedy mózg jest w stanie biernym, czyli odpowiada całkowitej pustce myślowej. Są to fale typowe dla snu na jawie, płytkiej drzemki oraz przy zamroczeniu umysłu ( alkoholem, narkotykami i in.)
• Faza REM (Rapid Eye Movement – faza szybkich ruchów gałek ocznych) – występuje 0,5 godziny po zaśnięciu.
Jest to faza marzeń sennych, wykorzystywana przy wprowadzaniu pozytywnych afirmacji i programowaniu własnego umysłu na poziomie podświadomości. Odpowiada potrzebnemu nam zakresowi częstotliwości pracy mózgu na poziomie 10 Hz
• Poziom theta – jest to zakres częstotliwości od 7 do 4 Hz. Uzyskujesz tu głębokie odprężenie ( umysł pracuje, gdy twoje ciało pogrążone jest w głębokim śnie) Tu rozwiązujesz problemy, przyswajasz olbrzymie partie materiału do zapamiętania, tu również tworzysz nową rzeczywistość poprzez wizualizację.
• Poziom delta – jest to zakres częstotliwości pracy mózgu od 4 do 0,5 Hz. Na tym poziomie osiągamy głęboki sen.
Dlaczego relaks przed medytacją?
Kiedy kładziesz się lub siadasz do medytacji twoje mięśnie są jeszcze naprężone a umysł zajęty myśleniem na temat spraw codziennych. Żeby zmienić częstotliwość pulsowania naszego mózgu potrzebujesz dać mu chwilę czasu na uspokojenie i zmianę na powolniejszy, ale bardziej efektywny rytm. Kiedy przy relaksie przenosisz świadomość z jednej części ciała na drugą, twój umysł zwalnia rytm ale równocześnie zwiększa swoje możliwości i efektywność pracy – jest po prostu bardziej wydajny przy zużyciu mniejszej ilości energii. Początkowo będziesz mieć problemy z uspokojeniem, będziesz się wiercić, ciało będzie swędziało, myśli będą się kłębić. Jest to dla początkującego normalny stan, który po czasie opanuje i wszystkie te objawy znikną. W czasie odprężania uzyskujesz również lepszą koncentrację, a tym samym jest to dobry trening myślenia o tym, co się robi w danej chwili. Po prawidłowym relaksie twój umysł jest uspokojony i możesz przejść do procedury przejścia do właściwej medytacji. Podczas relaksu i medytacji przede wszystkim zadbaj o swój komfort psychiczny. Wyłącz telefon i uprzedź domowników, by ci nie przeszkadzali i nie dotykali w tym czasie. Okryj się kocem, ponieważ temperatura twojego ciała spadnie o parę kresek. Natomiast przy gwałtownym wyjściu z tego stanu może przez jakiś czas utrzymywać się ból głowy, co spowodowane jest gwałtowną zmianą rytmu pracy twojego mózgu. Wygląda to tak, jakbyś wsiadł do samochodu i gwałtownie wcisnął sprzęgło do oporu. Maszyna ze stanu spoczynku z rykiem silnika rusza pełnym gazem. Objawi się to na pewno różnymi sensacjami fizycznymi – od mdłości po ból głowy. Dlatego wychodź z tego stanu powoli, najpierw otwórz oczy, porusz kończynami, przeciągnij się. Wtedy możesz wstać.